امکان بلوکه شدن ارز حاصل از خرید و فروش کریپتو در بانک ها تا چه حدی است؟

از زمان گسترش کووید-19 افراد زیادی علاقه­مند به سرمایه­ گذاری در کریپتوها شده ­اند.

از زمان گسترش کووید-19 افراد زیادی علاقه­مند به سرمایه­ گذاری در کریپتوها شده ­اند. یک نظرسنجی در ژوئن 2020 از میان مردم 17 کشور جهان نشان دهنده­ ی میل 45% شرکت کنندگان به سرمایه­ گذاری در کریپتوکارنسی­ ها بجای سهام، املاک و یا طلا بوده­است. این درحالیست که نظر سنجی مشابه در سال 2017 نشانگر تمایل 13% افراد به چنین کاری بوده است.

حال در این بین امکان دارد که با توجه به نظارت موجود بر روی حساب ها برداشت و واریز به حساب شما توسط اپراتور یک تراکنش خارج از روال معمول حساب شناسایی شده و حساب شما بسته شود (مخصوصا اگر حسابی در خارج از کشور داشته باشید که قوانین نظارتی شدیدی بر آنها اعمال می­شود.)

علاوه بر این امکان دارد با توجه به قوانین حاکمیتی موجود، محدودیت و/یا ممنوعیتی برای معاملات کریپتو یا خروج ارز ملی و معامله با ارزهای دیگر کشور ها متوجه شما باشد.

مثلا در آرژانتین در پاییز 2019 دولت سقف خرید ارزهای خارجی را از 10.000 دلار آمریکا به 200 دلار در ماه کاهش داد. سپس ممنوعیتی بر روی خرید رمزارزها با کارت­های بانکی صادر کرد و مالیات 30 درصدی برای خرید کلیه­ی ارزهای خارجی وضع نمود. در این وضع ممنوعیت قانونی برای خرید رمزارزها وجود نداشت اما بانک­ها تراکنش­های مرتبط با این مبحث را بلوکه می­کردند.

همچنین نهادهایی بر روند نقل و انتقالات نظارت می­کنند که با اعمال محدودیت ها از عدم وقوع نقل و انتقالات مشکوک و فاقد مبدا و مقصد مشخص جلوگیری نمایند که در این شرایط حتی کاری از بانک ها نیز ساخته نمی­ باشد. هرچند به کمک برخی موسسات که با وعده ­ی احراز هویت افراد، اعمال سیستم های 3D بر روی تراکنش­ها، وعده­ ی استفاده از تکنولوژی ­های نظارتی و اقداماتی از این دست، با نهاد ناظر به توافق می­رسند می­توان این محدودیت ­ها را پشت سر گذاشت.

با این اوصاف تنها راه منطقی برای توسعه­ ی جایگاه رمزارزها در کنار نقل و انتقال امن و فرامرزی کریپتو همکاری نزدیک میان موسسات نظارتی و بانک ­ها می ­باشد. ادامه­ ی روند فعلی و سخت­گیری­ های بانکی و نظارتی همان اندازه که به ضرر بازار کریپتوکارنسی می­باشد، نهاده ­های مالی معمول را نیز متضرر می­نماید. بدین ترتیب، با وجود مدلی موفق از چنین تعاملی سازنده بین بانک­ ها و موسسات نظارتی در کره جنوبی، امیدواری­ ها برای گسترش امنیت در نقل و انتقالات بیت کوین بیش از هر زمان دیگری می­ باشد.