سه عامل انتظار رشد بالای قیمت بیتکوین از نظر استراتژیست مالی معروف

Expect high growth in bitcoin prices
Expect high growth in bitcoin prices

پادشاه کریپتوکارنسی ها پس از بحران اواسط مارچ در حال معامله در یک رنج قیمتی محدود می باشد. اما نبود یک روند صعودی حتی ذره ای سرمایه گذاران را مردد نکرده است. در این بین لین الدن عواملی که موجب اطمینان وی از روند رشد بلند مدت قیمت بیتکوین را شرح داده است.

علت شماره 1: اثر شبکه ی بیتکوین و کمبود منابع

وی در آوریل امسال در قیمتی معادل 6900 دلار خرید انجام داده است درحالیکه در ابتدا اشتیاقی برای این کار نداشته است. حال پس از سه ماه با سودی معادل 30% خریدهایش قیمتی حدود 9000 دلار دارند. هرچند که در مورد تلاطم این بازار شکی وجود ندارد و سود و زیان ممکن است در عرض یک ثانیه جایشان را کاملا تغییر دهند.

عامل اولی که او به عنوان عاملی کلیدی در ایجاد اشتیاق به سرمایه گذاری در بیتکوین و امید به رشد بلند مدت آن معرفی می کند، محدودیت منابع بیت کوین می باشد. وجود تعداد محدود بیت کوین یعنی 21 میلیون بیت کوین و عدم امکان افزایش این تعداد، به عنوان یک دارایی امن به دور از تورم می باشد. وی می گوید همین محدودیت منابع می تواند موجب رشد قیمت بیت کوین شود. هرچند این منوط به وجود تقاضای پایدار می باشد.

علت شماره 2: نصف شدن پاداش بلوک ها

هر چهار سال فرآیند هالوینگ موجب کاهش 50% نرخ بیت کوینی که وارد شده به بازار می گردد. در 11 ماه می 2020 پاداش حل بلوک از 12.5 بیتکوین به 6.25 بیتکوین کاهش پیدا کرد. این کار توانایی کنترل تورم با کاهش تولید بیتکوین را هر چهارسال یکبار تا استخراج تمام بیتکوین ها فراهم می کند. در صورت تداوم تقاضا یا حتی افزایش آن، کاهش جریان بیتکوین استخراجی موجب افزایش قیمت بیتکوین در طی زمان می گردد.

افزایش شدید قیمت بیتکوین در دوره ی گذشته ی هالوینگ نیز رخ داد و اگر گذشته را مبنای انتظارات آینده قرار دهیم رشد قیمت بیتکوین قابل اتظار می باشد.

علت شماره 3: عقبگردی چشمگیر در اقتصاد کلان

پیکره ی بیتکوین در دل بحران اقتصادی 2008 چکش کاری شده است. ساتوشی حتی در بلوک اول آن ارجاعی به این قضیه قرار داده است. حال با گذر سریعی در زمان، به سال 2020 می رسیم که جهان در لبه ی بحرانی بزرگتر می باشد که حاصل چاپ بی حد و حصر پول و نرخ بهره های نزدیک صفر می باشد. این قضایا احتمالا به یک تورم شدید می انجامند که سرمایه گذاران بسیاری این قضیه را درک کرده اند.

الدن، اشاره ای  به مدیر صندوق سرمایه گذاری افسانه ای، پائول تودر جونز می کند که چند ماه پیش بر خلاف سیاست های احتیاطی دولتی و تورم پولی شدید بر روی بیتکوین سرمایه گذاری کرده است. او سپس به علاقه ی صندوق های کوچکتر به سرمایه گذاری در بیتکوین اشاره می کند.

یک کلام ختم کلام

این سه عامل مطرح شده توسط الدن می توانند محرکی برای ابر حرکت صعودی بیتکوین در میان مدت باشند. علاوه بر آن امکان رشد و شکوفایی پایدار در کنار اعتماد سرمایه گذاران را برای این رمزارز بوجود می آورند که در بلند مدت به نفع بیتکوین می باشد.

شایان ذکر است که تحلیلگر عددی ناشناسی به نام پلن بی در بررسی های جدید خود مجددا به درستی پیشبینی قبلی خود مبنی بر قیمت 288.000 دلاری بیتکوین تاکید کرد. او در صفحه ی توییتر خود در 16 جولای با بررسی دارایی هایی همچون طلا، نقره، الماس و املاک با مدل دارایی شناور و دیگر موارد مطرح به فرمولی برای تعیین قیمت بیتکوین دست یافته است. وی با بررسی مجدد بر این باور است که قیمت 288 هزار دلاری تا سال 2024 قابل دسترس می باشد.