کاردانو
کاردانو

کاردانو (ADA) چیست؟ – بهترین بلاکچین نسل سوم

کاردانو یکی از پروژه های بلاکچین می باشد که آن را نسل سوم بلاکچین لقب داده اند. این نام گذاری بخاطر فلسفه ی علمی این ارز می باشد که توسط گروهی از دانشمندان و مهندسین از سراسر دنیا طراحی و توسعه یافته است. هدف این پروژه گسترش تکنولوژی ای امن، منعطف و مقیاس پذیر می باشد که قابلیت استفاده توسط میلیون ها کاربر را داشته باشد.

برخلاف دیگر پروژه ها، کاردانو در تلاش است که نیازهای کاربران را در کنار خواسته های نهادهای نظارتی به طور همزمان برآورده نماید و ترکیبی از حریم شخصی و نظارت را به صورت هم زمان ارایه نماید. چشم انداز پروژه ایجاد انسجام مالی جهانی بهتر برای افراد بر مبنای ایجاد دسترسی به سرویس های مالی مناسب می باشد. کاردانو قصد دارد پلتفرمی به وجود بیاورد که امور مالی مختلف توان گسترش و اجرا در این بستر را داشته باشند.

اساسا شباهت های زیادی با اتریوم دارد. کاردانو همچون اتریوم، ایاس یا نئو امکان ایجاد توکن ها و برنامه های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند را به کاربران می دهد. هرچند از نقطه نظر تکنیکی تفاوت های ماهیتی زیادی با آنها دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

رمز ارز کاردانو آدا (ADA) نامیده می شود. مانند دیگر رمزارزها، آدا امکان ارسال دارایی ها در داخل شبکه ی کاردانو را به آسانی و در بستر اینترنت به طرزی امن و سریع برای کاربران خود محیا می نماید.

تاریخچه ی کاردانو

کاردانو توسط دو نفر از بنیان گذاران اتریوم، چارلز هوسکینسون و جرمی وود، پس از بالاگرفتن اختلاف نظر آنها در زمینه ی گسترش پلتفرم با تیم اتریوم و ترک آن پروژه، بنیان گذاری شد. در حالکیه این دو قصد ایجاد تشکیلات تجاری بر پایه ی اتریوم داشتند، ویتالیک بوترین و گروهش تاکید بر تشکیل یک بنیاد خیریه ای برای پروژه داشتند.

بدین ترتیب هوسکینسون و وود کمپانی اینپوت آوت پوت هونگ کونگ (IOHK) را تشکیل دادند تا بتوانند تحقیق و توسعه ی کاردانو را ازین طریق پیش بگیرند. بین سپتامبر 2015 و ژانویه ی 2017، کاردانو در طی عرضه ی اولیه ی کوین خود توانست حدود 62 میلیون دلار آمریکا جمع آوری نماید و چیزی حدود دو سوم توکن های آدا به فروش رسید.

کاردانو در 29 سپتامبر 2017 به طور رسمی راه اندازی شد. اولین مرحله ی پروژه بوت استرپ (“Byron”) بود. در این مرحله وقتی مردم دست به خرید و فروش آدا می زدند، تراکنش ها به طور خودکار در اختیار جمعی از نود (node) های مورد اعتمادی که شبکه را مدیریت میکردند، قرار می گرفت. این نود ها در این مرحله پاداش بلاک دریافت نمی کردند. IOHK در حال فعالیت روی تعدادی از طرح ها و توسعه ها می باشد. فاز بعدی “Shelley در سال 2019 معرفی شد. در این مرحله پروژه به طور کامل غیر متمرکز شد و سیستم ناشناسی افراد نیز به کار افتاد.

در ادامه وارد عصر “Goguen” خواهیم شد که یکپارچه سازی قراردادهای هوشمند هدف اصلی آن می باشد. سپس مرحله ی “Basho” که قصد بهبود کارایی پروژه را دارد و در نهایت فاز “Voltaire” که قصد ایجاد یک سیستم خزانه داری و مدل اداره کردن لیکوئید دموکراسی (“Liquid Democracy”) را در سیستم دارد.

سازمان حامی کاردانو

همانطور که گفته شد چارلز هوسکینسون دست به تشکیل کمپانی IOHK زد تا از وجود رشد برنامه ریزی شده و جهت دار پروژه اطمینان حاصل نماید. IOHK مسعول طراحی، توسعه و نگهداری پلتفرم کاردانو تا سال 2020 می باشد.

هرچند که دو موسسه ی امورگو (Emurgo) و کاردانو فاندیشن نیز در کشور سوییس قبلا مسعولیت کاردانو را بر عهده داشتند. امورگو یک کمپانی ژاپنی است که در حال حاظر در تلاش برای ایجاد شراکت با دیگر کمپانی های تجاری می باشد و در حال ساماندهی گسترش تجاری کاردانو می باشد.

کاردانو فاندیشی نیز مسئولیت اصلی امور اداری و اجرایی را بر عهده داشت. به عبارت دیگر این بنیاد مسئول روابط عمومی، قوانین تجاری، لابی گری و همکاری با حکومت ها و ناظران بود. هرچند در اکتبر 2018 IOHK و امورگو راه خود را از کاردانو فاندیشن جدا کردند. در میان بحث ها و عوامل متعدد، هاسکینسون کاردانو فاندیشین را متهم به ناکاآمدی تحت مدیریت مایکل پارسونز نمود. به همین منظور امورگو و IOHK تصمیم کرفتند تا وظایف فاندیشن را خودشان بر عهده بگیرند.

کاردانو: نسل سوم بلاکچین

چارلز هاسکینسون متوجه مشکلات متعدد نسل دوم بلاکچین شد که موجب ایجاد موانع متعدد بر سر راه موفقیت آن در بلند مدت می گردد.  مخصوصا مقیاس پذیری، قابلیت همکاری درون شبکه ای و پایداری از جمله اصلی ترین این مشکلات می باشند. کاردانو تا حدی قدم در راه توسعه ی مفاهیم و تکنولوژی هایی به منظور حل این موانع برداشته است.

مقیاس پذیری

از منظر مقیاس پذیری 3 چالش سر راه کاردانو وجود دارد:

  1. تراکنش در ثانیه
  2. شبکه / پهنای باند
  3. مقیاس گذاری داده ها

تراکنش در ثانیه

تراکنش در ثانیه نشانگر این است که چه تعداد تراکنش در هر ثانیه قابلیت ثبت در بلاک را دارند. هرچند هاسکینسون می گوید این تنها یک بخش از مشکل مقیاس پذیری است. در حالیکه بیت کوین 3-7  تراکنش در ثانیه و اتریوم 10-20 تراکنش در ثانیه ایجاد می نماید، این اعداد با جایی که بتوان میزبان میلیون ها نفر در شبکه بود، فاصله ی فاحشی دارند. راه حل این مشکل نیز الگوریتم اثبات سهام اوروبروس کاردانو می باشد که بعدا به آن می پردازیم.

شبکه

برای میزبانی از میلیون ها نفر، شبکه نیز با رشد نمایی تقاضا برای منابع موجود در آن مواجه خواهد بود که در نتیجه هر چه تراکنش بیشتر، تقاضا بر روی منابع شبکه نیز بالاتر. بدین ترتیب تقاضا در محدوده ابعاد چند صد ترابایت و حتی اگزابایت رشد خواهد نمود.

بدین ترتیب حفظ توپولوژی شبکه ی همگن که در آن هر نود در حال ارسال هر تراکنش و پیغام می باشد کاری غیر ممکن می باشد. در این مرحله تمامی نود ها از منابع لازم برای انجام این کار برخوردار نخواهند بود. برای حل این مشکل کاردانو قصد دارد از تکنولوژی ای به نام رینا استفاده نماید.

مقیاس گذاری داده ها

از آنجا که بلاکچین باید داده ها را تا ابد در خود ذخیره نماید، حجمی بسیار بزرگ و همواره در حال رشد از داده ها وجود خواهد داشت که نیاز به مقیاس گذاری دارند. مشکل کاملا واضح است. اگر تمامی نود ها مجبور به نگهداری نسخه ای کامل از تمام بلاکچین باشند، این کار برای تمامی نودها از نقطه نظر منابع، امکان پذیر نخواهد بود. راه حل این مشکل نیز اینست که تمامی نودها نیاز به کل داده ها ندارند. راه حل ها نیز عبارتند از:

  • هرس کردن
  • اشتراک گرفتن
  • فشرده سازی کردن

قابلیت همکاری درون شبکه ای

چارلز هوسکینسون معتقد است که درآینده کریپتویی که به تنهایی عمل نماید وجود نخواهد داشت. به همین خاطر کاردانو قصد دارد بلاکچین های مختلف را قادر به ارتباط با یکدیگر نماید. هدف کاردانو ایجاد “اینترنت بلاکچین ها” یی می باشد که در آن دیگر نیازی به واسطه ها نباشد.

یک راه حل این مسئله در زنجیره های فرعی کاردانو می باشد. چنین مفهومی مدت هاست که در دنیای کریپتو مطرح می باشد. به عبارت ساده زنجیره های فرعی، بلاکچین های موازی ای هستند که قادر به ارتباط با بلاکچین اصلی می باشند.

همچنین کاردانو در تلاش است تا از تمامی قوانین موجود همچون شناخت مشتری (KYC)، ضد پول شویی، ضد تامین مالی تروریسم و دیگر موارد پیروی نماید. به منظور انجام این کار نیز کاردانو داده های تکمیلی را به هر تراکنش اضافه می نماید.

پایداری

بنا به اظهارات هاسکینسون، پایداری سخت ترین چالش پیش رو می باشد. عملا مفهومش این است که ارتقاهای مداومی باید بر روی سیستم اعمال شود. این کار به منابع مالی نیاز دارد. هر دو فرآیند عرضه اولیه و جذب حامی مالی برای هاسکینسون توجیهی ندارد. او معتقد است که جلب حمایت مالی منجر به متمرکز شدن فرآیند می شود  از سوی دیگر عرضه ی اولیه ی توکن ها در کوتاه مدت منابعی برای اکوسیستم محیا می کند اما در عین حال منجر به تولید توکن جدید و بی مصرف می گردد.

به همین علت کاردانو به سمت سیستم خزانه داری دش متمایل شده است. هر دفعه که یک بلاک به بلاکچین متصل می شود، بخشی از جایزه به خزانه منتقل می گردد. اگر منابع مالی برای توسعه مورد نیاز باشد بدین ترتیب قابل حصول می باشند.

به همین منظور کاردانو یک مدل اداری  به نام لیکوئید دموکراسی ایجاد نموده که در آن مالک سهام قادر به رای دهی در مورد پروپوزال ها و پیشنهادات برای توزیع بودجه ها می باشند.

آدا: اثبات مالکیت اوروبروس

مشابه اثبات سهام/مالکیت اتریوم که در آینده با نام کاسپر “Casper” فعال خواهد شد، کاردانو نیز متکی به اثبات سهام/مالکیت می باشد. این به معنی آنست که در شبکه ی کاردانو ماینری وجود ندارد که مسئول تایید تراکنش ها باشد. یک الگوریتم اثبات مالکیت به نام اوروبروس برای کاردانو گسترش یافته است. تفاوت اصلی اوروبروس و کاسپر و یا دیگر الگوریتم های مشابه، در نحوه ی انتخاب دریافت کنندگان پاداش بلاک می باشد.

ایده ی اصلی اثبات مالکیت اوروبروس آنست که نودی که برای ایجاد بلاک جدید انتخاب می شود بر مبنای میزان دارایی آدای خود احتمال انتخاب دارد. این بدان معناست که هرچه یکی از سهامداران، آدای بیشتری داشته باشد، در طی زمان پاداش بیشتری نیز می تواند دریافت نماید.

اصولا، هر نود با دارایی آدا ی بیش از صفر، به عنوان “سهامدار” شناخته می شود. زمانیکه یک نود برای ایجاد یک بلاک جدید انتخاب می گردد، به او سرپرست گذرگاه می گویند. سرپرست گذرگاه تراکنش ها را در بلاک ثبت نموده، بلاک را با کلید سری خود امضا نمود و بلاک را در شبکه منتشر می نماید.

مشکل اساسی این پروسه ی انتخابی، رندوم بودن آن می باشد. بدین منظور کاردانو از یک سیستم محاسبه ی چند جانبه (MPC) استفاده می کند که در آن هر رای دهنده به طور مستقل از عملکردی به عنوان سکه اندازی استفاده می نماید.

ختم کلام : آیا کاردانو (ADA) ارزش سرمایه گذاری دارد؟

کاردانو پروژه ای است که تمرکز کمتری بر روی بازاریابی پر هیاهو دارد و بجای آن راهبردی علمی به منظور گسترش نسل سوم بلاکچین در پیش می گیرد. به همین خاطر، کاردانو به مرور با رشد و توسعه ی خود قادر به ارایه ی خصوصیات بیشتر شامل قراردادهای هوشمند و زنجیره های فرعی و محاسبه ی چند جانبه خواهد بود. به همین علت با مدنظر گرفتن مسیر پیش روی این رمزارز، کاردانو پروژه ای با چشم اندازی روشن می باشد.