کاردانو به جای اپل

کاردانو به جای اپل
کاردانو به جای اپل

چارلز هاسکینسون مدیرعامل IOHK و بنیان گذار کاردانو به تعلیق پلتفرم اجتماعی پارلر از پلی استور گوگل و اخطار تعلیق از سوی اپل واکنش نشان داده است. وی می گوید که چنین اقدامی سواستفاده از قدرت توسط اپل و گوگل به منظور ایجاد مونوپلی می باشد و اعلام کرد قصد ایجاد پلتفرمی را دارد که به رقابت با اپل بپردازد. او می گوید اپل تنها در حال سواستفاده از پلتفرم خود می باشد تا آزادی بیان را نابود کند و این فرصت خوبی برای رشد کریپتوکارنسی ها می باشد.

پیش از تعلیق این پلتفرم گفتار آزاد از گوگل، فیس بوک و توییتر نیز در جریان اعتراضات آمریکا دست به سانسور و حذف پیام های رییس جمهور این کشور دونالد ترامپ زدند و در نهایت اکانت او را به طور کامل از دسترس خارج نمودند.

هر دوی این رسانه ها علت این کار را سخنان خشونت آمیز و محرک رییس جمهور آمریکا اعلام نمودند. هرچند که ترامپ در حال حاظر یکی از کاربران پارلر نمی باشد، اما گوگل پلی آن را به خاطر حذف نکردن “محتوای منزجر کننده” به حالت تعلیق درآورده است.

با تمام این اوصاف چارلز هاسکینسون در این میان تنها از اقدام اپل به عنوان سو استفاده از قدرت یاد می کند و از نیاز جدی برای غیر متمرکز سازی و آزادی بیان سخن می گوید.

بنیان گذار کاردانو از اهمیت اطلاعات در این دوره سخن می گوید و آن را “نفت قرن 21” می داند و قرار دادن چنین قدرتی در دستان یک نفر یا گروهی محدود را عامل زوال جهان می داند. او می گوید قرار دادن کنترل جریان اطلاعات در دستان توییتر، فیس بوک، گوگل، اپل و دیگر موارد مشابه، بر روی دیده ها، شنیده ها، افکار و واکنش های ما اثر گذار است و این نکته را عاملی ضروری برای ساخت اپلیکیشن غیر متمرکز دانست.

همچنین او مالی رمزارزها را در بازارهای مالی می ستاید و می گوید در شرایطی که مردم به دولت ها و ناظران مالی در نهادها اعتماد ندارند، به واسطه ی رمزارزها مردم به آزادی ای که می خواهند و حقشان است رسیده اند و همین موجب رشد صنعت کریپتوکارنسی در دهه ی آینده خواهد شد.