نسبت بیت کوین-طلا در اوج خود؛ چه معنایی برای بیت کوین دارد؟

نسبت بیت کوین-طلا
نسبت بیت کوین-طلا

بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال شناخته می شود. از همین رو سرمایه گذاران نه تنها بر روی ویژگی های مشابه این ارز به طلا حساب باز می کنند بلکه نیم نگاهی هم به ویژگی های منحصر به فر آن در مقایسه با طلا دارند. در این بین قابلیت تقسیم ارزش به مقادیر پایین و همچنین انتقال آسان از اصلی ترین این خواص به شمار می آیند. شباهت این دو موجب ایجاد ارتباط بین قیمت آنها شده که به مرور زمان این ارتباط قوی تر شده است.

در حال حاظر نسبت بین این دو در بازه ی 60 روزه به حدود 6/0 رسیده است که عملا بالاترین نسبت در تاریخ بیت کوین می باشد. بنظر می رسد شرایط حاکم بر اقتصاد کلان و سیاست های مالی مربوط به کووید-19 به همبستگی بیشتر این دو دارایی انجامیده است. همین عوامل موجب شده سرمایه گذاران به سوی دارایی های امنی همچون طلا و اخیرا بیت کوین سوق پیدا کنند که به طرز جالبی این قضیه موجب افت تلاطم های قیمتی بیت کوین شده است.

در شرایط اقتصادی ناپایدار، سرمایه ها به سمت دارایی های امن سرازیر می شوند. از همین رو با در پیش رو بودن زمستان و به راه افتادن موج دوم کرونا، سرمایه گذاران بیشتری به دنبال جلوگیری از ضررهای مالی می باشند. در عین حال بانک های مرکزی به منظور مدیریت شرایط دست به چاپ بیشتر پول خواهند زد که عاملی دیگر در راستای تضعیف پول ملی و در نتیجه حرکت هرچه بیشتر سرمایه ها می باشد.

در این شرایط با توجه به روند تکنیکالی مناسب بیت کوین و امکان رشد قیمت ها به مقادیری در حدود سقف قبلی قیمتی محیا می باشد. بعلاوه سرمایه گذاری های بزرگ صورت گرفته از سمت شرکت های چند ملیتی و اخبار مساعد مخابره شده در مورد بیت کوین می تواند در کنار این شرایط این رمزارز را به عنوان دارایی امن در کنار طلا، برای همیشه نهادینه نماید.