معاملات فرکانس بالا مقصر روند خسته کننده ی قیمت بیت کوین؟

در حال حاظر شاهد چنان سطح پایینی از تغییرات قیمتی در بیت کوین هستیم که از سال 2017 بی سابقه بوده است. همین مورد منجر به عقب افتادن بیت کوین از رشد ارزهایی مثل لینک (LINK) و کاردانو (ADA) شده و سرمایه ی بسیاری به سمت این ارزها جذب شده است.

در این بین برخی اخبار حاکی از نقش پررنگ معاملات با فرکانس بالا در این روند دارد. در طی ماههای اخیر موسسات زیادی در حال معامله بیت کوین با فرکانس بالا می باشند که پیش از این انجام چنین کارهایی توجیه اقتصادی نداشت. این سری معاملات بر روی کارهایی ساده همچون آربیتراژ، استفاده از تفاوت کارمزد صرافی ها و کارهایی ازین دست تمرکز می کند.

با افزایش چنین معاملاتی و ورود نقدینگی بالا به بازار، نقد شوندگی بیت کوین بهبود می یابد. اما افزایش نقد شوندگی منجر به کاهش در نرخ نوسانات ارز می شود. به منظور روشن شدن موضوع فرض کنید که صرافی بیتفینکس به تازگی اعلام کرد که چیزی بین 80 تا 90 درصد معاملاتش توسط همین موسسات با فرکانس بالا صورت پذیرفته اند.

بیتکوین بخاطر حرکت های شارپ در مدت زمان کوتاه شهره بود. سال گذشته تام لی گفته بود که عمده ی سود بیت کوین در سال از معاملات در 10 روز خوب بازار بدست می آید. با حضور هرچه بیشتر معامله گران فرکانس بالا، احتمالا باید منتظر تغییر “قانون 10 روز خوب” باشیم.