غول های دیفای تا سال 2030

سرمایه گذاری غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) در بلند مدت شرایط بسیار خوبی را تجربه خواهد کرد.

در مطالعه ای که توسط دیجن (dGen) انجام شده این مقوله را “داغترین مبحث روز در صنعت بلاکچین” می داند. با وجود اینکه دیفای در ابتدای راه خود می باشد، اما پتانسیل متحول کردن فناوری های مالی یا فین تک را طی سال های پیش رو دارد.

در این مقاله نویسنده پیش بینی می کند که این صنعت به ابعادی تریلیون دلاری دست خواهد یافت به طوریکه درآمد هزاران گیمر، استریمر و اینفلوئنسر، تا سال 2030 از طریق آن تامین خواهد شد. علاوه بر این موسسات مالی اروپایی اقبال گسترده ای به آن خواهند داشت و حساب های پس انداز و بازنشستگی به کمک این سیستم ارایه خواهند داد.

در این مسیر 4 کمپانی KPMG، EY، Deloitte و PwC به نظر نویسنده پایه های اکوسیستم دیفای را تشکیل خواهند داد. همچنین یکی از بنیان گذاران دیجن در این باره گفته است که هرچه موسسات مالی سنتی با مزایا و پیچیدگی های دیفای آشناتر شوند، نیاز به خدمات مشاوره ای و اجرایی بیشتر حس خواهد شد. این 4 شرکت می توانند با ارایه ی خدمات تخصصی در این زمینه ها سهم بیشتری از این بازار را به خود اختصاص دهند.

همچنین با توجه به اینکه بسیاری از مردم از عدم وجود نرخ بهره روی سپرده هایشان ناراضی هستند و حتی در مواردی نرخ بهره ی سپرده ها کمتر از نرخ تورم در کشورهاست، احتمال اقبال عموم نیز به این طریق سرمایه گذاری بالا خواهد بود.

هرچند در حال حاظر ریسک از دست دادن سرمایه وپیچیدگی فرآیند موجود از بزرگترین مشکلات حال حاظر این صنعت می باشد. هرچند هر دوی این موارد در حال بررسی می باشند و شاید تا 12 ماه دیگر، تا حد زیادی از این نگرانی ها کاسته شود.

در عین حال که برخی از موسسات از اقبال و رشد سرمایه در بخش توکنیزه کردن بیت کوین و سرمایه گذاری کشاورزی خبر می دهند، اما مشکل امنیت سرمایه گذاری همچون دزدیدن 26 میلیون دلار از سرمایه های پلتفرم های دیفای نیز از جمله اخبار منفی در شرایط کنونی به شمار می آید.