عوامل رشد قیمت بیت کوین در 2020

عوامل صعود قیمت بیت کوین در 2020
عوامل صعود قیمت بیت کوین در 2020

امسال بیت کوین با رشد شگفت انگیز قیمت خود، سقف جدید قیمتی بالاتر از 28 هزار دلار ثبت نمود و بدین ترتیب ارزش بازار آن از غول تجاری ویزا عبور کرد.

عوامل موثر در رشد قیمتی بیت کوین و دستیابی به قیمتی به مراتب بالاتر از سقف 2017 را می توان در چند مورد اصلی جست و جو کرد.

نصف شدن پاداش شبکه ی بیت کوین و بسته های محرک اقتصادی

چاپ بی وقفه ی پول به منظور حمایت از بانک ها و موسسات و حمایت از مردم و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یکی از اصلی ترین عوامل رالی صعودی اخیر می باشد. شروع پاندمی کرونا و محدودیت های پس از آن موجب شد تا ایالات متحده طرح انبساط اقتصادی را به اجرا بگذارد و از همین رو دست به چاپ دلار بزند.

همچنین نصف شدن پاداش شبکه ی بیت کوین نیز در طی سال جاری رخ داد. در مورد اثرات این اقدام در حالی که برخی معتقدند هنوز تاثیرات قیمتی این اقدام به طور کامل در قیمت های فعلی بازتاب پیدا ننموده است، برخی متخصصان مالی که بیت کوین را به عنوان یک دارایی امن به حساب می آورند معتقدند بر مبنای این برداشت، تصف شدن پاداش شبکه هیچ اثری بر روی قیمت نداشته است!

ورود میکرواستراتژی، اسکوئر و پی پال

تابستان امسال موسسات مالی اقدام به خرید مقادیر بالایی بیت کوین نمودند. غول نرم افزار تجاری، میکرواستراتژی در این بین چند مرحله خرید بزرگ در آگوست و پس از آن در پاییز انجام داد. این اقدامات شرکت در رسانه های مختلف بازتاب بسیاری داشت و پس از آن شرکت اسکوئر نیز دست به سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری در بیت کوین زد.

اواسط پاییز پی پال اعلام نمود قصد دارد به کاربرانش اجازه دهد تا پرداخت های خود را با بیت کوین و دیگر رمزارزهای معتبر انجام دهند و بدین ترتیب 26 میلیون کاربر آن از سال آینده می توانند از این خدمات استفاده نمایند.

همچنین بانک های امریکا نیز اجازه یافتند تا به عنوان پلتفرم نگهداری بیت کوین عمل نمایند. اخیرا نیز تحلیلگر بانک جی پی مورگان از بیت کوین به عنوان “طلای دیجیتال” یاد کرده است.

بازدهی بیش از 10 برابری نسبت به طلا

از ابتدای سال جاری تا کنون بیت کوین بیش از 276 درصد بازدهی داشته است که بدین ترتیب توانسته است بازدهی بیش از 10 برابری نسبت به طلا از خود نشان دهد. طلا به عنوان دارایی امن سنتی، رشد قیمتی 23/41 درصدی تا به امروز داشته است.