توکن دیجیتال یورو در راه است

توکن یورو
توکن یورو

بانک مرکزی اتحادیه ی یورو در گزارشی ۵۰ صفحه ای از ضرورت تشکیل ارزدیجیتال بانک مرکزی (CBDC) سخن گفته است و کارگروهی را برای ساخت آن مامور نموده است. حتی به همین منظور در هفته ی گذشته حق مالکیت معنوی چنین ارزی را هم به نام اتحادیه ثبت نمودند که نشان از مصمم بودن آنها در این تصمیم دارد.

بانک مرکزی در حال انجام تست های اولیه می باشد و قرار است تا در مصاحبه ای، نظرات عموم را هم دریافت نموده و در طراحی های خود از آنها بهره ببرند. این جلسات در 12 اکتبر شروع خواهند شد.

البته هنوز تصمیم قطعی برای انتشار این ارز وجود ندارد و به گفته ی بانک مرکزی اروپا، این امر در اواسط سال 2021 به طور قطعی مشخص خواهد شد که قبل از آن نیز مجددا دوری از نظرسنجی عمومی صورت خواهد گرفت.

در گزارش منتشره به 4 سناریو که در آنها لزوما ارزدیجیتال باید عرضه شود اشاره شده است. افزایش هزینه های الکترونیکی، ورود فعالان خصوصی به حوزه ی پرداخت های کریپتوکارنسی، افت استفاده از پول نقد و به کارگیری ارزهای دیجیتال توسط دیگر بانک های مرکزی، تشکیل دهنده ی این لیست 4 تایی می باشد که با رخداد هر یک ساخت و عرضه ی ارز مذکور حتمی می باشد.

همچنین 2 رویکرد برای ساخت مد نظر است. در یکی از آنها بانک مرکزی به طور مستقیم مسئول جمع آوری و ثبت داده های تراکنش های صورت گرفته می باشد و در دیگری واسطه هایی تعریف می شود که با اعمال قوانین کار نظارت و ثبت این تراکنش ها را بر عهده خواهند داشت.

همچنین مباحثی در مورد اینکه آیا این ارز به طور مستقیم یا غیر مستقیم در اختیار شهروندان قرار بگیرد، اینکه میزان دارایی افراد با چه محدودیتی مواجه باشد و سوالات بیشتری از این دست نیز مطرح می باشد که در حال حاظر هنوز اطلاعی از وضعیت آنها نداریم. همچنین سوال مهم تر آنست که آیا محدودیتی بر تعداد توکن ها مطرح می باشد یا اینکه بانک مرکزی با اراده ی خود می تواند هر زمانی توکن های جدیدی را به بازار عرضه کند!