بیت کوین و طلا

بیت کوین و طلا
بیت کوین و طلا

بیت کوین و طلا رابطه ای پیچیده با یکدیگر دارند. شباهت میان این دو دارایی موجب شده تا از بیت کوین با نام “طلای دیجیتال” نیز یاد شود. رشد قیمت بیت کوین به محدوده ای بیش از 20.000 دلار درست چند روز بعد از انتشار مطلبی در اوایل دسامبر از طرف جی پی مورگان رخ داد که در آن از حرکت ارقام معنی داری از سرمایه گذاری های طلا به سوی بیت کوین از ایتدای اکتبر تا به آن زمان سخن به میان آمده بود. همچنین پیش بینی شده بود که این می تواند اولین جرقه های جرکت سرمایه از طلا به سمت بیت کوین حداقل در بازه ی زمانی میان مدت و بلند مدت باشد.

هر دوی این دارایی ها بخاطر حفظ ارزش پول و به منظور کارایی آنها به عنوان دارایی امن مورد توجه قرار گرفته اند که در این بین می توان به عملکرد آنها در میانه ی شرایط بحرانی اقتصاد در سال 2020 نگاه کرد.

سال 2020 با شیوع پاندمی کرونا، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، شرایط سیاسی نامتعادل در سراسر جهان و احتمال برگزیت بدون توافق شرایط نامناسب اقتصادی و سیاسی را به دنبال داشت. از همین رو تمایل سرمایه گذاران به حرکت سرمایه هایشان به سمت دارایی های امن موجب جهش قیمت بیت کوین و طلا به سقف های قیمتی جدیدی شد. طلا سقف قیمتی 9 ساله ی خود را شکست و بیت کوین توانست پس از 3 سال سقف قیمتی جدیدی بدست بیاورد.

روند صعودی هر دو دارایی متاثر از سردرگمی قعالان بازارهای سهام و فارکس در طول سال بوده است. هرچند که به رشد قیمت، انتظار می رود که تعادلی میان عرضه و تقاضا برقرار گردد. بدین ترتیب رشد قیمت طلا موجب به صرفه شدن استخراج از معادن با غنای پایین می گردد و همچنین افراد نیز دارایی های خود را به منظور حفظ سود روانه ی بازار می نمایند که افزایش عرضه به تدریج موجب کاهش تقاضا نیز می گردد.

در نقطه ی مقابل عرضه ی بیت کوین ارتباط چندانی با تقاضا ندارد زیرا میزان بیت کوین استخراجی سقف معینی دارد که توسط بلاکچین آن تعیین می گردد. همچنین حداکثر میزان بیت کوین قابل حصول نیز محدود به عدد 21 میلیون می باشد. همین امر موجب می شود تا بیت کوین اثر مقابله ای با تورم پیدا نماید. زمانی که افزایش تقاضا با ثبات در عرضه مواجه می گردد موجب رفتار هیجانی و پر تلاطم در بازار می گردد که یکی از مشخصه های کریپتوکارنسی ها می باشد. هرچند که قیمت رمز ارز ها با افت و خیز های شدیدی همراه می باشد اما این قیمت عملا امکان سقوط به هر محدوده ای را ندارد. با افت قیمت بیت کوین با نفوذ گسترده ی آن در رسانه ها و وجود طرفداران فراوان و چشم انداز رو به رشد کریپتوکارنسی ها، به نظر می رسد که به مرور کف قیمتی ممکن برای بیت کوین بالا و بالاتر خواهد رفت.

به نظر می رسد بیت کوین قادر به رشد قیمتی بیهتری نسبت به طلا در بلند مدت می باشد و همچنین این رمز ارز نقد شوندگی بسیار بالاتری نسبت به طلا دارد و در هر زمان از شبانه روز و هر روز هفته قادر به خرید و فروش آن می باشید و در کنار این امر به کمک آن می توانید به طور مستقیم سرمایه ی خود را به هر نقطه از جهان که بخواهید منتقل نمایید. علاوه بر آن نگهداری بیت کوین می تواند به صورت فیزیکی در داخل کیف پول فیزیکی و یا به طور مجازی و به مراتب راحت تر و امن تر از طلا صورت پذیرد. هرچند که نوسانات شدید بیت کوین می تواند عاملی آزار دهنده برای کسانی باشد که نیاز به دسترسی سریع و کوتاه مدتی به سرمایه های خود دارند و از همین سو سرمایه گذاری در طلا گزینه ی مناسب تری برای این گروه به حساب می آید.

به هر حال با وجود تمام شباهت ها و تفاوت های پیش روی این دو، در شرایط فعلی هر دوی این دارایی ها را می توان به عنوان دارایی امن به حساب آورده و در بلند مدت بازدهی مناسب تری از بیت کوین انتظار داشت.