میکرواستراتژی : آیا ناجی، بلای جان بیت کوین می شود؟

بلای جان بیت کوین
بلای جان بیت کوین

مایکل سیلور، مدیرعامل میکرواستراتژی اخیرا با تبدیل دارایی های این غول چند ملیتی نرم افزاری به بیت کوین، هیاهوی زیادی در رسانه ها به پا کرده بود. وی در بیان علت این اقدام خود، به در دسترس بودن و پتانسیل بالای بیت کوین به منظور حفظ ارزش دارایی های شرکت در مقابل تورم اشاره کرده بود.

این شرکت اخیرا 425 میلیون دلار از دارایی نقدی خود را به بیت کوین تبدیل نمود و در مصاحبه های سیلور با بلومبرگ وی بر روی سنجیده بودن این اقدام شرکت تاکید ویژه ای داشت. همچنین او می گوید “ما قادریم در هر روزی از هفته دارایی خود را نقد کنیم. این کار در هر ساعتی از روز ممکن است. اگر نیاز به نقد کردن 200 میلیون دلار بیت کوین داشته باشم می توانم این کار را در شنبه (آخر هفته) انجام دهم.”

سیلور علت تمایل خود به بیت کوین را این گونه بیان می کند که از نظر او این رمزارز تنها دارایی موجود با پتانسیل نرخ بهره ی مثبت می باشد.

اوراق خزانه ی آمریکا به عنوان مرجعی برای تعیین نرخ بهره ی بدون ریسک به کار گرفته می شود و کمپانی ها از آن به منظور سرمایه گذاری بدون ریسک استفاده می کنند. هرچند که کاهش سود این اوراق در سال های ایر موجب اقبال کمتر به این اوراق گردیده است.

واضح است که سرمایه گذاری در بیت کوین ریسک مخصوص خود را دارد و از زمان سرمایه گذاری میکرواستراتژی قیمت بیت کوین حدود 6% کاهش یافته است، اما سیلور می گوید که این ریسک ها در محاسبات آنها لحاظ شده و عاملی برای فروش دارایی های این شرکت نمی باشد.

او می گوید بیت کوین سرمایه گذاری امن تری نسبت به نگهداری پول نقد و طلا (!) می باشد.

سیلور می گوید که در گذشته شرکت ذخایر نقدی بالایی داشته است که با توجه به شرایط اقتصادی حال حاظر همانند نشستن روی “کوه یخ در حال ذوب شدن” می باشد. بدین ترتیب به نظر می رسد میکرواستراتژی برنامه ای برای فروش بیت کوین ها ندارد اما در صورت تغییر شرایط اقتصادی و رشد چشمگیر نرخ بهره ی اوراق خزانه ی امریکا امکان نقد کردن بخش قابل توجهی از بیت کوین شرکت وجود دارد.