آمریکا در یک ماه بیش از دو قرن اسکناس چاپ کرد

چاپ دلار
چاپ دلار

دستگاه چاپ پول فدرال رزرو امریکا به طور بی سابقه ای در حال چاپ اسکناس می باشد – اما آیا این قضیه به تورم خواهد انجامید؟

دن مورهد، مدیرعامل پنترا کپیتال در نامه ی 29 جولای خود، اشاره به چاپ حجم غیرقابل باوری از پول برای مقابله با بحران مالی ناشی از کرونا نموده است.

وی در قسمتی می گوید که ایالات متحده فقط در طی ماه ژوئن بیش از دو قرن اول تاسیس خود اسکناس چاپ کرده است. در ادامه از بیت کوین به عنوان راه حل بیرون رفت از این بحران یاد می کند. همچنین به اثر پول چاپ شده در ماه های اخیر اشاره کرده و با اشاره ای به تاریخ از ارزش این مقدار پول در گذشته می گوید:

“با اولین تریلیون دلاری [که امریکا چاپ کرد] ما امپریالیست های بریتانیایی را شکست دادیم، تمام آلاسکا و بعد لوویزیانا را خریدیم، فاشیسم را شکست دادیم، به رکود بزرگ یا گریت دپرشن پایان دادیم، سیستم آزاد راه های بین ایالتی را تکمیل کردیم و به ماه سفر کردیم.

پس از آن مورهد تورم پیش رو را دلیل اصلی برای حرکت سرمایه از سمت اسکناس ها به سوی بیت کوین ارزیابی می کند. او معتقد است که نیازی به مقایسه ی بیت کوین با تورم وجود ندارد زیرا که در سیستم این کریپتو تورم معنی ندارد.

در این بین حتی پیتر شیف، یکی از مطرح ترین سرمایه گذاران بازار طلا نیز نسبت به شرایط چاپ پول امریکا ابراز نگرانی کرده است. وی می گوید که “امریکا در آستانه ی تجربه ی یکی از بزرگترین دوره های تورمی در تاریخ جهان می باشد.” وی در توییتر گفته است که “همان اعتباری هم که برای دولت فدرال باقی مانده بود به زودی از بین خواهد رفت و کاغذ هایی که مهر فدرال رزرو روی آنها می خورد به زودی به اندازه ی کانتیننتال هم نخواهند ارزید.” ( در دوره ای پول کاغذی کانتیننتال در امریکا در دوره ای با ارزش 1% نوشته شده روی آنها به ازای اسناد خزانه در حال معامله بودند.)

برخلاف تمام هیاهو ها و نگرانی های موجود، بسیاری از متخصصان معتقدند که قیمت کالاهای مصرفی حتی با کاهش و رکود مواجه خواهد شد.-همان اتفاقی که در این هفته در استرالیا رخ داد و با افت 1.9% قیمت ها نسبت به ژوئن رکورد رکود از زمان جنگ کره شکسته شد.

هرچند که وقوع تورمی شدید به نظر دور از ذهن می آید اما افت محسوس ارزش دلار طی ماه گذشته مشهود بوده و حداقل تا زمان ادامه ی بحران کرونا و چاپ پول توسط فدرال رزرو رو به وخامت خواهد گذاشت.

پنترا کپیتال استراتژی ساده ی خود تا انتهای پاندمیک را اینطور بیان می کند:

تا زمان باز شدن مدارس و مهد ها خریدار کریپتو باشید. تا آن زمان اقتصاد کارایی نخواهد داشت و پول به طور مداوم چاپ خواهد شد.